Térinformatika

A beruházással érintett területek térbeli adatainak összegyűjtése, a helyszíni feladatok térképi támogatása, a laboreredmények feldolgozása és a talajvédelmi tervek térképi mellékleteinek elkészítése térinformatikai eszközökkel valósul meg. A méretarányos, EOV koordináta rendszerben elhelyezett eredménytérképek a rendelkezésre álló műszaki tervek, légi- és űrfelvételek, topográfiai térképek, genetikus talajtérképek valamint egyéb, kiegészítő tematikus téradatbázisok felhasználásával készülnek.

A vizsgált terület topográfiai térképe

A vizsgált terület beazonosítása, majd a mintavételi helyek, szelvényfeltárások előzetes kijelölése digitális térkép dokumentáció összeállításával történik. A helyszíni felvételezés során helymeghatározó készülékkel gyűjtött téradatok és a laborvizsgálatok eredményei egészítik ki a tematikus térképi feldolgozást.

A vizsgált terület azonosítása friss űrfelvételen

 

A vizsgált terület lehatárolása légi felvétel alapján

 

Domborzatmodell alapú előzetes mintavételi térkép, amely a terepi felmérés során kerül pontosításra

 

Lejtőkategória térkép

A domborzatmodellből előállíthatók ezen kívül kitettség és beláthatóság térképek valamint levezethetők hidrológiai elemzések úgy, mint a folyásirány, az összegyülekezési területek meghatározása és a lefolyástalan térszínek azonosítása.

Felszíni víz összegyülekezési modellje

A talajvédelmi terv típusától függően átnézeti, légi vagy műholdkép alapú helyszíni, genetikus talajtérkép, illetve eltérő tartalmú tematikus kartogramok készülnek.

A digitális térképi környezet lehetőséget nyújt egy korszerű genetikus talajtérkép és hozzá tartozó tematikus kartogramok elkészítésére. A térképi megjelenítés támogatja a talajvédelmi tervezés során számba vehető kockázatok becsléséhez szükséges elemzések elvégzését, vizualizációját (pl. öntözés, hígtrágya felhasználás, tereprendezés, vízrendezés, erózióvédelem).

A térinformatikai eszköztára biztosítja a vizsgált terület pontszerű adataiból a tápanyag-ellátottsági viszonyainak és tápanyag visszapótlásának kiterjesztett modellezését.

A térinformatikai feldolgozásnak köszönhetően a mezőgazdasági beruházással érintett terület későbbi, újbóli vizsgálata megfelelően megalapozott és digitálisan hozzáférhető, reprodukálható térbeli információkon fog alapulni.